19 травня 2013 року – День пам’яті жертв політичних репресій
- Деталі
- Створено: Вівторок, 14 травня 2013, 12:34
- Перегляди: 16451
Державним архівом Запорізької області вже протягом багатьох років здійснюються дослідження документів, що стосуються здійснення репресивних заходів проти населення в 1919-1951 рр.
Однією з найважливіших груп документів, що знаходяться на зберіганні в Державному архіві Запорізької області і стосуються здійснення репресивних заходів, є архівно-слідчі справи на незаконно репресованих позасудовими органами в 1919‑1951 рр. громадян, які пізніше були реабілітовані. Всього на державному зберіганні в архіві області знаходиться 16762 такі справи на репресованих на території Запорізької області. Ці справи були передані до архіву Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області в 1999-2010 рр. Аналіз цієї групи документів, які раніше були не доступні широкому колу дослідників, дає змогу виявити багато соціальних, суспільно-політичних та інших аспектів для характеристики поневоленого населення Запорізької області напередодні та під час масових репресій ХХ ст.
Запорізькими архівістами вже було здійснено дослідження з історії єврейської та грецької національних меншин нашого краю та опубліковані біографічні дані про запоріжців, репресованих тоталітарним режимом у першій половині ХХ ст. Адже життя кожної людини унікальне і є найвищою цінністю в демократичному суспільстві. І, можливо, найбільше, що ми можемо зробити для цих людей – навіки закарбувати їх в пам'яті нащадків.
Слід наголосити, що наведені у виданнях відомості взяті з архівно-слідчих справ на осіб, репресованих лише позасудовими органами (Особливою нарадою при Колегії ДПУ УСРР, пізніше – при НКВС СРСР, а згодом ‑ МДБ СРСР; трійками при управліннях НКВС УРСР в областях; комісією у складі НКВС СРСР і Прокурора СРСР т. зв. “двійка”). Тому, звичайно, ці документи не можуть дати повної інформації про всіх мешканців Запорізької області, адже цілком імовірно значна їх кількість була засуджена судами. Проте, ці справи поряд з іншими архівними документами є важливим джерелом для дослідження суспільно-політичного та соціально-економічного життя населення, зокрема національних меншин в Україні й на Запоріжжі.
Начальник відділу інформації
та використання документів О.Г. Величко