Для звернень громадян: тел. (061) 787 45 51

image01
Міська електростанція
image01
Буд. Лєщинського
image01
Вулиця Соборна
image01
Земська лікарня
image01
Магазин «Комунар»
image01
Олександрівська земська управа
image01
Будинок по вул. К. Лібкнехта
image01
Готель «Росія»
image01
Будинок купця Тавоніуса
image01
Вул. Олександрівська
image01
Народний будинок
image01
Вокзал «Олександрівськ»
image01
Олександрівська в’язниця
image01
Водонапірна башта
image01
Покровська Соборна Церква

До Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання з України нацистських окупантів

До 75-річчя визволення України від нацистських окупантів відповідно до Указу Президента України від 3 квітня 2019 р. № 99/2019 «Про відзначення у 2019 році Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистських окупантів» Державним архівом Запорізької області до уваги громадськості пропонується добірка розсекречених архівних документів з фонду «Запорізька міська Рада депутатів трудящих та її виконавчий комітет, м. Запоріжжя Запорізької області». У виставці представлені документи 1944-1945 років щодо заходів з відновлення інфраструктури міста Запоріжжя, розмінування території області, розміщення евакошпиталів, відбудови підприємств, установ, організацій. Представлена інформація щодо місць поховання бійців радянської армії (списки загиблих та похованих на території міста).

Подробнее: До Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці...

До 75-річчя депортації з Криму кримських татар та осіб інших національностей

Травень 1944 р. назавжди увійшов в історію як жахлива національна трагедія кримськотатарського народу, що отримала назву «детатаризація Криму». Важко уявити, але за декілька днів з Криму було примусово депортовано близько 200 тисяч осіб татарської національності, а також греків, вірменів, болгар та інших національних меншин. Цілий народ було репресовано, пограбовано та на довгі десятиріччя позбавлено не тільки права повертатися на територію своєї історичної вітчизни, але і основних конституційних прав, що гарантувалися Конституцією СРСР та міжнародними нормативними актами. Тисячі осіб були заклеймовані як «антирадянські елементи», що водночас стали ворогами для своєї держави та отримали обвинувачення «агентів шпигунських резидентур німецьких та румунських розвідок», «зрадників батьківщини», «учасників антирадянських організацій».

Послідовна і віддана боротьба нескореного кримськотатарського народу, що виявилася в національному русі стала, однією з рушійних сил до визнання акції радянської влади травня 1944 р. як геноциду та згодом вирішення цього питання. Відлига кінця 50-60-рр. ХХ ст. в СРСР не призвела до остаточного вирішення проблеми «спецпоселенців». Однак вдалося привернути увагу до цієї проблеми та консолідувати кримськотатарський національний рух. Так, Постановою Ради Міністрів СРСР від 24 листопада 1955 р. «Про зняття обмежень по спецпоселенню деяких категорій осіб» передбачалося зняття з обліку та звільнення з адміністративного нагляду у тому числі й осіб кримськотатарської національності. Крім того, прийняття Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28 квітня 1956 р. «Про зняття обмежень по спецпоселенню з кримських татар, балкарців, турків, курдів та членів їх сімей, виселених в період Великої Вітчизняної війни», Постанови Ради Міністрів СРСР від 15 грудня 1956 р. «Про розселення громадян, які раніше проживали в Кримській області» з одного боку, суттєво впливали на послаблення тиску, а з іншого не призвели до суттєвих змін. Зазначені нормативні акти, по-перше, визнавали недоцільним розселення кримських татар, німців, болгар, греків, вірменів та інших осіб на територіях Херсонської, Запорізької, Одеської областей, по-друге, повністю позбавляли права на компенсацію втраченого майна.

Характерною особливістю кінця 60-х рр. – першої половини 80-х рр. у вирішенні проблеми детатаризації Криму було поновленням політичних репресій, що виявилося у прийнятті Указу Президії Верховної Ради від 5 вересня 1967 р. «Про громадян татарської національності, які проживали в Криму», в якому зазначалося сприяти всебічній інтеграції кримських татар на території Узбецької та інших союзних республік, що насправді в котрий раз підтверджувало факт заборони повернення кримських татар на історичну Батьківщину, а також зазначений Указ регламентував значно посилити паспортний режим для виявлення кримських татар, що поверталися до Криму.

Крім того, середина 70-х рр. ХХ ст. ознаменувалася масовими демонстративними акціями, не домагаючись правди, єдиним виходом для себе декілька з представників кримськотатарського народу обирали смерть. Ці та інші акції активних представників національного руху кримських татар призвели до привернення уваги з боку міжнародних правозахисних організації, таких як Московська Гельсінська спілка, центр кримських татар в США «Крим», Міжнародний інститути людини в Страсбурзі та багато інших.

В решті решт, починаючи з кінця 80-х рр. ХХ ст. можна сміливо говорити про початок діалогу між активними учасниками національного руху та центральною владою СРСР. Адже, у 28 листопада 1989 р. була створена представницька комісія для розгляду питань, піднятими кримськими татарами, до складу якої увійшло вище партійне керівництво. Зазначена комісія за пів року своєї роботи підготувала конкретні пропозиції, що були прийняті 11 липня 1990 р. Постановою Ради Міністрів СРСР «Про першочергові заходи по вирішенню питань, пов’язаних з поверненням кримських татар в Кримську область». Таким чином, нарешті стало можливим та був створений дієвий механізм по поверненню та розселенню кримських татар по території Криму.

Цілком очевидно, що ці перші кроки та інші нормативно-правові акти, що вже були прийняті за незалежності України вплинули не тільки на вирішення проблеми кримськотатарського народу, поверненню татар до Криму, але і призвели до всебічної їх інтеграції в сучасне суспільство. З роками, в свідомості українського суспільства сформувались переконання додержання справедливості, повернення «боргів» знедоленому народу та необхідності вирішення питання як запоруки миру, спокою в державі.

 

Укладач: Спеціаліст відділу формування НАФ та діловодства

Ганжа Я.О.До 75-річчя депортації з Криму кримських татар та осіб інших національностей

Травень 1944 р. назавжди увійшов в історію як жахлива національна трагедія кримськотатарського народу, що отримала назву «детатаризація Криму». Важко уявити, але за декілька днів з Криму було примусово депортовано близько 200 тисяч осіб татарської національності, а також греків, вірменів, болгар та інших національних меншин. Цілий народ було репресовано, пограбовано та на довгі десятиріччя позбавлено не тільки права повертатися на територію своєї історичної вітчизни, але і основних конституційних прав, що гарантувалися Конституцією СРСР та міжнародними нормативними актами. Тисячі осіб були заклеймовані як «антирадянські елементи», що водночас стали ворогами для своєї держави та отримали обвинувачення «агентів шпигунських резидентур німецьких та румунських розвідок», «зрадників батьківщини», «учасників антирадянських організацій».

Подробнее: До 75-річчя депортації з Криму кримських татар та осіб інших національностей

Відбулося засідання колегії Державного архіву Запорізької області

27 березня 2019 року в Державному архіві Запорізької області відбулося засідання колегії Державного архіву Запорізької області. В ході засідання розглянуто такі питання:

про план роботи Державного архіву Запорізької області на ІІ квартал 2019 року;

про здійснення контролю за дотриманням законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи, станом архівної справи і діловодства, забезпеченням формування, комплектування, збереженості, обліку та використання документів Національного архівного фонду, їх упорядкуванням в установах-джерелах формування НАФ архівним відділом Веселівської райдержадміністрації за період з січня 2011 року по березень 2019 року.

У засіданні колегії взяла участь в он-лайн режимі начальник архівного відділу Веселівської райдержадміністрації Гудкова Л. М.

 

Подробнее: Відбулося засідання колегії Державного архіву Запорізької області

Відбулося розширене засідання колегії

28 лютого 2019 року в Державному архіві Запорізької області відбулося розширене засідання колегії за участю працівників Державного архіву Запорізької області, архівних установ райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів.

На засіданні були підбиті підсумки роботи архівних установ області за 2018 рік та визначено завдання на 2019 рік та розглянуто питання про роботу Державного архіву Запорізької області щодо дотримання вимог чинного законодавства з питань запобігання і протидії корупції у 2018 році.

З усіх питань було прийнято відповідні рішення з урахуванням пропозицій доповідачів та виступаючих.

Подробнее: Відбулося розширене засідання колегії

«До 80 річчя від дня заснування Запорізького обласного радіомовлення»

Запорізька обласна державна телерадіокомпанія бере свій початок з лютого 1939 року, коли в області був створений комітет з радіоінформації та радіофікації. 25 лютого 1939 року вийшли в ефір перші радіопередачі.

У липні 1959 року із завершенням будівництва телецентру в Запоріжжі введено в дію обласну студію телебачення.

Історію Запорізького обласного радіо створювали особистості, імена яких згодом стали відомими всій Україні. Це Альберт Путінцев, Микола Киценко, Володимир Яворівський. Першими господарями радіо ефіру понад 40 років були - Алла Морозова і Василь Федина.

Обласне радіо веде мовлення по двох каналах: УР-1, проводове мовлення (в області працює понад 175 тисяч радіоточок) і по регіональній мережі FM 103,7 (у ефірі з 1997 року) - передавачі в Запоріжжі (24 години на добу) і Дніпрорудному і Токмаку (по 12 годин на добу). Радіопрограми можуть приймати більше 85 відсотків потенційних слухачів регіону.

Подробнее: «До 80 річчя від дня заснування Запорізького обласного радіомовлення»

АНОНС!

28 лютого 2019 року відбудеться розширене засідання колегії Державного архіву Запорізької області, присвячене підбиттю підсумків діяльності архівних установ області за 2018 рік та їх завданням на 2019 рік та Тематичний короткостроковий семінар з актуальних питань діяльності архівних установ області для працівників архівних установ райдержадміністрацій, міських (міст обласного значення) рад та трудових архівів. Місце проведення колегії та семінару: м. Запоріжжя, вул. Українська, 48; реєстрація учасників з 9.00 до 10.00 год.

 

«Повернувся я з Сибіру»

Попель Микола (Вукол) Костянтинович, 19 лютого 1909 року народження, уродженець с. Острівка Савранського району Одеської області, журналіст. У 1931 р. закінчив Одеський сільськогосподарський інститут, у 1939 р.– Український комуністичний інститут журналістики м. Харків. Сількор місцевих видань та окружної газети «Червоний степ». З 1931 р. – літературний працівник - агроном сільськогосподарського відділу Одеської обласної газети «Чорноморська комуна», з 1933 р. – відповідальний секретар редакції Голопристанської районної газети «Південна комуна». З 1939 р. – змінний секретар газети «Червоне Запоріжжя». 8 серпня 1941 р. був заарештований працівниками НКВС УРСР за обвинуваченням у «антирадянській агітації», «зраді батьківщини» та належність до «повстанської організації українських націоналістів». Був засланий на десять років до Усольського табору м. Солікамськ Молотовської (нині Пермської) області, з 1950 р. знаходився на поселенні у Красноярському краї. Реабілітований у 1956 р. Повернувся до м. Запоріжжя. Працював у редакціях багатотиражних газет будівельних трестів, в обласних газетах «Индустриальное Запорожье» та «Запорізька правда». Автор книги «Марійчина свічка (із пережитого)». Помер 29 квітня 2001 р.

Подробнее: «Повернувся я з Сибіру»

Запорізькій обласній філармонії 80 років (до 80-річчя філармонії та створення Запорізької області)

Запорізька обласна філармонія цього року відзначає свій 80-й Рік народження разом зі створенням в 1939 році Запорізької області.

Створення Запорізької обласної філармонії стало визначною подією в культурному житті нашого краю. В період Великої Вітчизняної війни з червня 1941 р. до лютого 1944 р. вона припинила свою діяльність. 10 лютого 1944 р. філармонія розпочала своє друге творче життя під назвою концертно-естрадне бюро, але 1 квітня 1944 р. повернуло своє ім’я Запорізька обласна філармонія.

На протязі своєї діяльності культурний заклад склав славну сторінку в історії міста Запоріжжя і області. У творчому колективі філармонії виросло багато талановитих особистостей, які прославили наше місто за межами України.

Згадаймо перші кроки, з яких починалася історія установи. Починаючи з березня 1939 р. з завзятістю та творчим натхненням колектив філармонії влаштовував цікаві концерти для жителів міста і області в приміщеннях клубів, театру ім. Заньковецької, на яких виступали відомі в країні творчі колективи, лауреати конкурсів, заслужені артисти. З 9 березня у Запоріжжі гастролюють професор Московської консерваторії Мирон Полякін (скрипка), лауреат Всесоюзного конкурсу виконавців – Роза Тамаркіна, солістка Великого театру СРСР Мохова і соліст Всесоюзного радіокомітету Назаренко. 13 березня у клубі інженерно-технічних працівників Запоріжсталі запоріжці побачили виступ Севастопольського червонофлотського ансамблю пісні і пляски. 31 березня відбувся концерт Ірми Яунзем, заслуженої артистки РСФСР, “Етнографічні пісні народів СРСР”. 10, 11 та 12 квітня у Мелітополі в театрі ім. Шевченка філармонія організувала гастролі артистів цирку. Це були перші ластівки. Зацікавленність, пітримка жителів нашої області давала поштовх для подальших творчих пошуків в роботі філармонії.

У лютому 1941 р. директором Запорізької обласної державної філармонії був В. Коростін. Наказом по Запорізькому обласному відділу мистецтв директором концертно-естрадного бюро з 13 лютого 1944 р. був призначений А. І. Бенський. В дні святкування (14-15 жовтня) першої річниці з Дня визволення Запоріжжя частинами Червоної Армії від німецько-фашистських загарбників концертно-естрадне бюро організувало концерти у зимовому театрі, міському саду, на площі Свободи, в Палаці піонерів. В бурхливі післявоєнні роки творчі бригади Запорізької філармонії гастролювали з концертами по областях України. Концертну бригаду бандуристів “Брати Радомирови” радо зустрічали шахтарі Сталінської (Донецької) області, офіцерській клуб гарнізону м. Керчь; ансамбль української драми філармонії з успіхом виступив зі спектаклями в Херсонській області, перед колгоспниками на польових станах Михайлівського, Пологівського, Якимівського та інш. районів нашої області; ансамбль пісні і пляски “Дніпрельстан”, естрадні бригади Дніпрова, Немировського, Яковлева морально підтримували людей в їх нелегкій праці. Одним з перших колективів, які взяли на себе важливу місію пропагандувати українське мистецтво, став український ансамбль Запорізької філармонії під керівництвом Дорошенко Н. А. У 1944 році було проведено 528 концертівУ 1945 році було проведено 1110 концертів.

У вересні 1953 р. відбулася важлива подія – філармонія одержала від металургів подарунок – прекрасний концертний зал на 860 місць. Концертний зал ім. М. І. Глинки увійшов до славних пам’яток Запоріжжя. З цього моменту почався новий етап в її діяльності. Філармонія стала справжнім вогнищем культури. Зарубіжні гастролери Англії, Америки, Бельгії, Індії, Франції, Японії, провідні національні колективи республік СРСР своїми концертами створювали справжній відпочинок і свято трудящим Запоріжжя. Протягом десятиліть колектив філармонії перебуває у постійних творчих пошуках. Були створені свої творчі колективи: театр ляльок, музичний лекторій для дорослих, музичні дитячі лекторії, естрадна бригада “На Дніпровській хвилі”, які виїзджали з концертами за межі області, в міста України та СРСР. Запорізька філармонія протягом своєї діяльності створила багато талановитих колективів, що записали свої сторінки в історію культурного життя Запоріжжя. Естрадні колективи: “Ритми часу”, “Вечір музичної комедії”, “Голоси дружби”. 5 жовтня 1973 р. створена концертна бригада “Я люблю тебя жизнь”, - 12 листопада 1975 р. - концертна група “Песня остается с человеком”, 12 грудня 1975 р. - вокально-інструментальний ансамбль “Крила” та інш.

Однією зі справжніх подій в культурному житті Запоріжжя став день 2 листопада 1957 р. – в концертному залі відбувся перший концерт симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії під керівництвом головного диригента Юрія Луцива. Першу концертну програму склали твори композиторів: Листа, Лисенка, Хачатуряна, Чайковського. Палкі відгуки про оркестр відразу з’явилися в місцевій пресі. Оркестр проводив не тільки свої концерти, але й з ним виступали великі майстри, диригенти з Польщі, Канади, інш., солісти з Італії, Ізраїля… До репертуару входили твори старовинної музики, молодих авторів. Завдяки завзятій праці і таланту виконавців та керівництва оркестра, він виріс у відомий колектив зі своїми традиціями.

Симфонічний оркестр під керівництвом В. Реді Запорізької обласної філармонії сьогодні знають і люблять в Запорізькій області та далеко за її межами.

В одному короткому нарисі неможливо обійняти всі колективи філармонії, які зробили вагомий внесок у культурну спадщину нашого краю. Але їх професіоналізм, талант, творче прагнення зробили життя запоріжців цікавим, насиченим новими відкриттями, культурнозбагаченим.


Величко Олена, нач. відділу інформації

та використання документів

Державного архіву Запорізької області