Запорізькій обласній філармонії 80 років (до 80-річчя філармонії та створення Запорізької області)

Запорізька обласна філармонія цього року відзначає свій 80-й Рік народження разом зі створенням в 1939 році Запорізької області.

Створення Запорізької обласної філармонії стало визначною подією в культурному житті нашого краю. В період Великої Вітчизняної війни з червня 1941 р. до лютого 1944 р. вона припинила свою діяльність. 10 лютого 1944 р. філармонія розпочала своє друге творче життя під назвою концертно-естрадне бюро, але 1 квітня 1944 р. повернуло своє ім’я Запорізька обласна філармонія.

На протязі своєї діяльності культурний заклад склав славну сторінку в історії міста Запоріжжя і області. У творчому колективі філармонії виросло багато талановитих особистостей, які прославили наше місто за межами України.

Згадаймо перші кроки, з яких починалася історія установи. Починаючи з березня 1939 р. з завзятістю та творчим натхненням колектив філармонії влаштовував цікаві концерти для жителів міста і області в приміщеннях клубів, театру ім. Заньковецької, на яких виступали відомі в країні творчі колективи, лауреати конкурсів, заслужені артисти. З 9 березня у Запоріжжі гастролюють професор Московської консерваторії Мирон Полякін (скрипка), лауреат Всесоюзного конкурсу виконавців – Роза Тамаркіна, солістка Великого театру СРСР Мохова і соліст Всесоюзного радіокомітету Назаренко. 13 березня у клубі інженерно-технічних працівників Запоріжсталі запоріжці побачили виступ Севастопольського червонофлотського ансамблю пісні і пляски. 31 березня відбувся концерт Ірми Яунзем, заслуженої артистки РСФСР, “Етнографічні пісні народів СРСР”. 10, 11 та 12 квітня у Мелітополі в театрі ім. Шевченка філармонія організувала гастролі артистів цирку. Це були перші ластівки. Зацікавленність, пітримка жителів нашої області давала поштовх для подальших творчих пошуків в роботі філармонії.

У лютому 1941 р. директором Запорізької обласної державної філармонії був В. Коростін. Наказом по Запорізькому обласному відділу мистецтв директором концертно-естрадного бюро з 13 лютого 1944 р. був призначений А. І. Бенський. В дні святкування (14-15 жовтня) першої річниці з Дня визволення Запоріжжя частинами Червоної Армії від німецько-фашистських загарбників концертно-естрадне бюро організувало концерти у зимовому театрі, міському саду, на площі Свободи, в Палаці піонерів. В бурхливі післявоєнні роки творчі бригади Запорізької філармонії гастролювали з концертами по областях України. Концертну бригаду бандуристів “Брати Радомирови” радо зустрічали шахтарі Сталінської (Донецької) області, офіцерській клуб гарнізону м. Керчь; ансамбль української драми філармонії з успіхом виступив зі спектаклями в Херсонській області, перед колгоспниками на польових станах Михайлівського, Пологівського, Якимівського та інш. районів нашої області; ансамбль пісні і пляски “Дніпрельстан”, естрадні бригади Дніпрова, Немировського, Яковлева морально підтримували людей в їх нелегкій праці. Одним з перших колективів, які взяли на себе важливу місію пропагандувати українське мистецтво, став український ансамбль Запорізької філармонії під керівництвом Дорошенко Н. А. У 1944 році було проведено 528 концертівУ 1945 році було проведено 1110 концертів.

У вересні 1953 р. відбулася важлива подія – філармонія одержала від металургів подарунок – прекрасний концертний зал на 860 місць. Концертний зал ім. М. І. Глинки увійшов до славних пам’яток Запоріжжя. З цього моменту почався новий етап в її діяльності. Філармонія стала справжнім вогнищем культури. Зарубіжні гастролери Англії, Америки, Бельгії, Індії, Франції, Японії, провідні національні колективи республік СРСР своїми концертами створювали справжній відпочинок і свято трудящим Запоріжжя. Протягом десятиліть колектив філармонії перебуває у постійних творчих пошуках. Були створені свої творчі колективи: театр ляльок, музичний лекторій для дорослих, музичні дитячі лекторії, естрадна бригада “На Дніпровській хвилі”, які виїзджали з концертами за межі області, в міста України та СРСР. Запорізька філармонія протягом своєї діяльності створила багато талановитих колективів, що записали свої сторінки в історію культурного життя Запоріжжя. Естрадні колективи: “Ритми часу”, “Вечір музичної комедії”, “Голоси дружби”. 5 жовтня 1973 р. створена концертна бригада “Я люблю тебя жизнь”, - 12 листопада 1975 р. - концертна група “Песня остается с человеком”, 12 грудня 1975 р. - вокально-інструментальний ансамбль “Крила” та інш.

Однією зі справжніх подій в культурному житті Запоріжжя став день 2 листопада 1957 р. – в концертному залі відбувся перший концерт симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії під керівництвом головного диригента Юрія Луцива. Першу концертну програму склали твори композиторів: Листа, Лисенка, Хачатуряна, Чайковського. Палкі відгуки про оркестр відразу з’явилися в місцевій пресі. Оркестр проводив не тільки свої концерти, але й з ним виступали великі майстри, диригенти з Польщі, Канади, інш., солісти з Італії, Ізраїля… До репертуару входили твори старовинної музики, молодих авторів. Завдяки завзятій праці і таланту виконавців та керівництва оркестра, він виріс у відомий колектив зі своїми традиціями.

Симфонічний оркестр під керівництвом В. Реді Запорізької обласної філармонії сьогодні знають і люблять в Запорізькій області та далеко за її межами.

В одному короткому нарисі неможливо обійняти всі колективи філармонії, які зробили вагомий внесок у культурну спадщину нашого краю. Але їх професіоналізм, талант, творче прагнення зробили життя запоріжців цікавим, насиченим новими відкриттями, культурнозбагаченим.


Величко Олена, нач. відділу інформації

та використання документів

Державного архіву Запорізької області